Afhøringer

Find information om kommende og tidligere afhøringer samt praktisk information

Kommende afhøringer

Afhøringerne vil foregå ved Retten på Frederiksberg.

Bemærk at der kan forekomme ændringer til rækkefølgen. En oversigt over tidligere afhøringer findes nederst på denne side.

Dato Afhøring af
Den 3. december 2021 kl. 9.00 Martin Justesen (Statsministeriet) 
Den 3. december 2021 kl. 13.00 Nicholas Rahui Webster Rømer (Statsministeriet)
Den 9. december 2021 kl. 9.00 Statsminister Mette Frederiksen
Den 10. december 2021 kl. 9.00  Erhvervsminister Simon Kollerup 
Den 10. december 2021 kl. 10.45 Torben Skovgaard Andersen, Erhvervsministeriet
Den 10. december 2021 kl. 14.00 Ask Lyno-Hansen (daværende Miljø- og Fødevareministerium) 
Den 16. december 2021 kl. 9.00 Camilla Brasch Andersen (Fødevarestyrelsen) 
Den 16. december 2021 kl. 13.00  Søren Bøllingtoft Knudsen (Erhvervsministeriet) 
Den 17. december 2021 kl. 9.00  Lars Gert Lose (Udenrigsministeriet) 
Den 17. december 2021 kl. 13.00 Udenrigsminister Jeppe Kofod
Den 3. januar 2022 fra kl. 9.00 - 15.30 
Den 4. januar 2022 kl. 9.00 Genafhøring af Sundhedsminister Magnus Heunicke
Den 5. januar 2022 kl. 9.00 Genafhøring af Johan Kristian Legarth (Justitsministeriet)
Den  5. januar 2022 kl. 13.00 Genafhøring af  Anne-Mette Lyhne Jensen (Justitsministeriet)
Den 6. januar 2022 fra kl. 9.00 - 15.30 
Den 7. januar 2022 fra kl. 9.00 - 15.30 
Den 13. januar 2022 fra kl. 9.00 - 15.30 
Den 14. januar 2022 fra kl. 9.00 - 15.30 
Den 20. januar 2022 kl. 9.00 Peter-Chresten Ekebjerg (Rigspolitiet)
Den 20. januar 2022 kl. 10.45  Genafhøring af Uffe Stormly (Rigspolitiet) 
Den 20. januar 2022 kl. 13.00  Bo Samson (Rigspolitiet) 
Den 20. januar 2022 kl. 14.45  Tobias Gilbæk Berg (Rigspolitiet) 
Den 21. januar 2022 kl. 9.00  Lykke Sørensen (Rigspolitiet)
Den 21. januar 2022 kl. 13.00  Birgitte Buch (Rigspolitiet) 
Den 27. januar 2022 kl. 9.00  Sander Jacobsen (Kopenhagen Fur)
Den 27. januar 2022 kl. 10.45  Tage Pedersen (Danske Minkavlere, Kopenhagen Fur) 
Den 27. januar 2022 kl. 13.00  Jakob Munkhøj Nielsen (Fødevarestyrelsen) 
Den 28. januar 2022 kl. 9.00 Rigspolitichef Thorkild Fogde 

Tidligere afhøringer

 

Dato Afhøring af
Den 7. oktober 2021 kl. 9.00 Tejs Binderup (daværende Miljø- og Fødevareministerium)
Den 7. oktober 2021 kl. 13.00 Paolo Drostby (daværende Miljø- og Fødevareministerium)
Den 7. oktober 2021 kl. 14.45 Kåre Mølbak (Statens Serum Institut)
Den 8. oktober 2021 kl. 9.00 Line Nørbæk (Erhvervsministeriet)
Den 8. oktober 2021 kl. 10.45  Uffe Stormly (Rigspolitiet) 
Den 8. oktober 2021 kl.  13.00 Søren Brostrøm (Sundhedsstyrelsen) 
Den 8. oktober 2021 kl. 14.45  Paolo Perotti (daværende Miljø- og Fødevareministerium) 
Den 14. oktober 2021 kl. 9.00  Katja Goodhew (daværende Miljø- og Fødevareministerium)
Den 14. oktober 2021 kl. 13.00  Anders Kroman Liin (daværende Miljø- og Fødevareministerium
Den 14. oktober 2021 kl. 14.45  Mathilde Else Ripka Mammen (daværende Miljø- og Fødevareministerium 
Den 15. oktober 2021 kl. 9.00  Charlotte Thuesen Christensen (daværende Miljø- og Fødevareministerium) 
Den 15. oktober 2021 kl. 10.45  Ida Krems (daværende Sundheds- og Ældreministerium) 
Den 15. oktober 2021 kl. 13.00  Ina Josefine Jochimsen (Fødevarestyrelsen) 
Den 15. oktober 2021 kl. 14.45  Birthe Schubart (Fødevarestyrelsen) 
Den 21. oktober 2021 kl. 9.00  Hanne Larsen (Fødevarestyrelsen) 
Den 21. oktober 2021 kl. 13.00  Henrik Studsgaard (daværende Miljø- og Fødevareministerium) 
Den 22. oktober 2021 kl. 9.00  Niels Torpegaard Christensen (daværende Sundheds- og Ældreministerium) 
Den 22. oktober 2021 kl. 10.45  Casper Mondrup Dahlmann (Finansministeriet) 
Den 22. oktober 2021 kl. 13.00  Dorthe Eberhardt Søndergaard (daværende Sundheds- og Ældreministerium) 
Den 28. oktober 2021 kl. 9.00  Katrine Kaldahl (daværende Sundheds- og Ældreministerium)
Den 28. oktober 2021 kl. 13.00  Michael Dithmer (Erhvervsministeriet) 
Den 28. oktober 2021 kl. 14.45   Anne-Mette Lyhne Jensen (Justitsministeriet)  
Den 29. oktober 2021 kl. 9.00  Casper Lund Borch (Statsministeriet)  
Den 29. oktober 2021 kl. 10.45  Carsten Kjær Joensen (Erhvervsministeriet)  
Den 29. oktober 2021 kl. 13.00   Cecilie Birch (Justitsministeriet) 
Den 29. oktober 2021 kl. 14.45   Christian Liebing (Statsministeriet)  
Den 4. november 2021 kl. 9.00  Anders Sparholt Jørgensen (Justitsministeriet) 
Den 4. november 2021 kl. 10.45  Annemarie Lauritsen (Finansministeriet) 
Den 4. november 2021 kl. 13.00   Henrik Skovgaard-Petersen (Justitsministeriet) 
Den 4. november 2021 kl. 14.45  Lars Høgsbro Østergaard (Finansministeriet)  
Den 5. november 2021 kl. 9.00  Morten Holland Heide (Justitsministeriet)  
Den 5. november 2021 kl. 10.45   Mads Møller Langtved (Justitsministeriet)  
Den 5. november 2021 kl. 13.00   Johan Philip Zilmer-Bülow (Statsministeriet)  
Den 6. november 2021 kl. 9.00  Genafhøring af Tejs Binderup (daværende Miljø- og Fødevareministerium) 
Den 11. november 2021 kl. 9.00  Mogens Jensen (fhv. minister for fødevarer, fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde)  
Den 11. november 2021 kl. 14.45  Kristoffer Krohn Schaldemose (Finansministeriet)  
Den 12. november 2021 kl. 9.00  Kent Harnisch (Finansministeriet)  
Den 12. november 2021 kl. 10.45   Camilla Marta Giordano (Justitsministeriet)  
Den 12. november 2021 kl. 13.00  Johan Kristian Legarth (Justitsministeriet) 
Den 13. november 2021 kl. 9.00   Nikolaj Veje (Fødevarestyrelsen)  
Den 13. november 2021 kl. 11.00   Ane Myrhøj Bisgaard (Erhvervsministeriet)  
Den 13. november 2021 kl. 13.00  Genafhøring af Anne-Mette Lyhne Jensen (Justitsministeriet)  
Den 18. november 2021 kl. 9.00  Barbara Bertelsen (Statsministeriet) 
Den 19. november 2021 kl. 9.00  Martin Ulrik Jensen (Finansministeriet)  
Den 19. november 2021 kl. 10.45   Karen Nilaus (Statsministeriet) 
Den 19. november 2021 kl. 13.00  Justitsminister Nick Hækkerup 
Den 19. november 2021 kl. 14.45  Sara Vad Sørensen (Statsministeriet)  
Den 20. november 2021 kl. 9.00  Søren Andersen (daværende Miljø- og Fødevareministerium)  
Den 25. november 2021 kl. 9.00   Lisbeth Gro Nielsen (Justitsministeriet)  
Den 25. november 2021 kl. 10.45   Asbjørn Brink (Finansministeriet)  
Den 25. november 2021 kl. 13.00  Peter Stensgaard Mørch (Finansministeriet)  
Den 26. november 2021 kl. 9.00  Finansminister Nicolai Wammen 
Den 26. november 2021 kl. 13.00  Sundhedsminister Magnus Heunicke 
Den 2. december 2021 kl. 9.00  Per Okkels (daværende Sundheds- og Ældreministerium) 

Afhøringerne vil finde sted ved Retten på Frederiksberg.

Der vil være adgang for pressen i afhøringslokalet. Der er dog et begrænset antal pladser, og antallet af pladser til pressen i afhøringslokalet afhænger af antallet af bisiddere.

Der vil imidlertid være adgang til et lokale nær afhøringslokalet, hvortil afhøringen transmitteres, og hvor der er opsat skærme, herunder til visning af de dokumenter, der forevises i afhøringslokalet.

Ønsker man at reservere plads i afhøringslokalet, kan man rette henvendelse til Minkkommissionen på e-mail: kontakt@minkkommissionen.dk.